Protokół z okresowego przeglądu stanu technicznego oraz sprawności obiektu budowlanego.
PROTOKÓŁ z okresowego przeglądu stanu technicznego oraz sprawności obiektu budowlanego, jakim jest Kaplica pod wezwaniem MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ w Chojniku.
Zakres przeglądu: określenie stanu technicznego i przydatności obiektu budowlanego, jego estetyki oraz otoczenia. Do dokonania przeglądu i oceny stanu technicznego została powołana komisja przez radę parafialną w skład której wchodzą Panowie:
1.Roman Wójcik
2. Stanisław Zabawski
3. Robert Hadas
4.Stanisław Kubicz
5.Tomasz Wąsik
6. Stanisław Reczkowski
7. Krzysztof Helizon
8. Jan Łątka
Komisja w powyższym składzie w obecności Ks. Proboszcza Krzysztofa Mirek w dniu 21.08.2021r. dokonała przeglądu Kaplicy i obejścia stwierdzając co następuje :
1.Lokalizacja kaplicy- działka na której znajdował się dom ludowy , który to adaptowano (przebudowano) na kaplicę przylega bezpośrednio do drogi gminnej o znacznym nasileniu ruchu co stwarza wiele problemów w sprawowaniu obrzędów religijnych jak też niebezpieczeństwo dla wiernych szczególnie najmłodszych uczestników które to pozostawione czasem bez opieki podczas mszy św. wybiegają lub wyjeżdżają na rowerach wprost na jezdnię, rodzice spokojni – bo przecież są w kościele. Takich sytuacjach nasuwa się koncepcja ogrodzenia kaplicy lecz to jest niemożliwe ze względu na zbyt bliskie usytuowanie drogi i niemożliwość sprawowania procesji wokół kościoła. Działka jest też zalewowa, każda większa ulewa stawia w pogotowiu służbę kościelną ,straż, mieszkańców by nie dopuścić do zalania kaplicy co miało miejsce parę lat wcześniej. Są też obciążenia działki służebnością przejazdową przebiegającą tuż przed głównym wejściem do świątyni. W otoczeniu kaplicy wybudowano budynek gospodarczy niezbędny z toaletami lecz posadowiony na sąsiednim gruncie którego to nie ma możliwości wykupu i przyłączenia prawnie do własności parafii co eliminuje sensowność jego utrzymywania.
2. Charakterystyka Kaplicy – powierzchnia zabudowy- około 220m2 , powierzchnia użytkowa 200m2.Adaptacja domu ludowego nie do końca spełnia oczekiwania wizualne dzisiejszej kaplicy, posadowienie okien na wysokości 1m ,bezpośrednie ich sąsiedztwo z ruchliwą drogą ,bryła budynku posiada za mało cech charakterystycznych dla kościoła. Zaadaptowanie domu ludowego na kościół uniemożliwia jego konsekrację by nasza kaplica stała się prawdziwym kościołem .
3. Fundamenty; Część fundamentów na których stoi Głowna część budynku to fundamenty po starym domu ludowym ich stabilność i wytrzymałość bez dokonania odkrywek, nie można ocenić , natomiast brak odpowiedniej izolacji poziomej pomiędzy fundamentem a ścianą można zobaczyć po pojawiających się cyklicznie zawilgoceniach (wykwity pleśni) w okresach większej wilgotności gruntu. W elementach fundamentów nowo wykonanych takie problemy się nie pojawiają.
4. Ściany nośne zewnętrze wymurowane z cegły i ocieplone styropianem gr.10cm z tynkiem cienkowarstwowym wyglądają zadawalająco i jak do tej pory spełniały normy izolacyjności termicznej. Brak dostatecznego docieplenia wieńców betonowych w górnej części ścian powoduje że przy większych spadkach temperatur , elementy te przemarzają co jest widoczne w tych okresach czasu , a obecnie są takie ślady przemarzania widoczne na schodach w górnej części wejścia na chór. 5. Stropy, dach : Strop jako element żelbetowy nad wiatrołapem i częścią ,pod wieżą jest w stanie dobrym. Drewniana konstrukcja dachu jest jeszcze w stanie zadawalającym ,choć budzi niepokój ze względu na pojawienie się kornika który niszczy drewno. Problem ten dotyczy też deski sufitowej. Izolacja termiczna (ocieplenie) dachu nie spełnia żadnych norm , jest za cienka poniszczona przez kuny –wygląd i to co pozostawiły kuny tam na strychu nie pasuje do świątyni. Pokrycie połaci dachowej z blachy kwalifikuje się do malowania. Większość powierzchni wewnątrz to drewno, z tego też względu kaplica powinna posiadać system alarmowy i zabezpieczający na wypadek pożaru.
6. Ocena przydatności – wnioski : Nasza kaplica powierzchownie patrząc wygląda zadawalająco, wnętrze jest miłe i przytulne, jak na dzień dzisiejszy dla parafianina nie znającego tych ujemnych mankamentów jest wystarczająca, ale na jak długo?, czy do momentu koniecznego generalnego remontu który to przewyższył by wartość całej kaplicy, czy też do większej powodzi która zniszczy i poniesiemy koszty remontu po raz następny. Inwestowanie w budynek usytuowany w tak niedogodnym i niebezpiecznym miejscu i bez szans doprowadzenia go do wiekowej sprawności i godności kościoła jest poczynaniem nie rozwiązującym wszystkie problemy.
Biorąc powyższe fakty komisja postanowiła przedstawić i zapoznać wszystkich mieszkańców Chojnika z problemami z jakimi przyjdzie się im borykać za parę lat, czy też podjąć wspólną decyzję która to już rodziła się w chwili adaptacji domu ludowego na kaplicę ,mówiono wtedy ‘’ tą kaplicę będziemy mieli na razie, później zbudujemy kościół” może ta myśl już dojrzała i Parafianie zdecydują zbudować i dać naszej Pani Jasnogórskiej Świątynię godną jej czci ,a sobie rozwiązanie powyższych problemów na zawsze i Kościół na jaki Chojnicznie zasługują.
Podpisy komisji:
PROTOKÓŁ PODPISALI WSZYSCY UCZESTNICY KOMISJI