Pielgrzymka na Jasną Górę

Trzeci dzień pielgrzymki do Pani Jasnogórskiej rozpoczął się Mszą Świętą o godzinie 7.30 w Nowym Brzesku. W tym dniu wyzwanie wspólnego pielgrzymowania przypadło grupom 3, 8 i 24.

Mszy Świętej przewodniczył posługujący w RPA ks. Bp Mirosław Gucwa. Homilię wygłosił tegoroczny rekolekcjonista pielgrzymkowy ks. Michał Dąbrówka. Tematem przewodnim homilii był akt pokuty. Ksiądz Michał mówił, że powinniśmy uznać swoją grzeszność, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to wydaje się nam, że nie potrzebujemy Boga i jesteśmy samowystarczalni. Mówił także, że nigdy nie powinniśmy usprawiedliwiać swoich grzechów. Mówmy z pokorą: „moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina .‘’

Po Mszy Świętej pielgrzymi wyruszyli do Radziemic. Wśród pątników znajdowali się także nasi parafianie. Około dwudziestu Chojniczan dołączyło do grupy 24 z Tuchowa, niosąc swe intencje do Pani Jasnogórskiej.

W czasie pielgrzymowania kilka osób dało świadectwo ze swojego życia. Szczególnie poruszające było świadectwo kilkunastoletniego Marcela, który opowiadał o swojej chorobie nowotworowej, o      tym, że teoretycznie nie powinno być go już pośród nas, gdyż lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Mimo trwającej właśnie chemioterapii był pośród nas. Jednocześnie dziękował rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim pielgrzymom za wsparcie duchowe i modlitewne.

Głos zabrali również: jeden z księży diecezjalnych, jeden z ojców redemptorystów oraz siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Opowiadali oni o tym jak rozeznawali swoje powołanie, dlaczego całe swoje życie postanowili poświęcić Bogu, rezygnując z możliwości założenia własnej rodziny i posiadania dzieci. Głos zabrała także osoba świecka, która mówiła o powołaniu do życia w małżeństwie.

W cudownej atmosferze, przepełnionej modlitwą i śpiewem oraz sprzyjającej pogodzie, pokrzepieni i radośni pątnicy dotarli do Radziemic, gdzie Apelem Jasnogórskim zakończył się kolejny dzień pielgrzymowania.

Autor: Marta Solarz