Parafialna Droga Krzyżowa plenerowa

„Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by mógł człowiekiem się stać?” Przemierzamy różne drogi. Po jednych kroczymy z entuzjazmem, z innych wolelibyśmy uciec, jeszcze inne, choć trudne, przynoszą poczucie, że było warto, bo są owoce. W Wielkim Poście Pan Bóg pokazuje nam drogę wyjątkową, nie do porównania z żadną inną – swoją Drogę Krzyżową. On sam chce nas nią poprowadzić, chce pójść nią razem z nami, bo to jest Jego droga.

25 marca 2022 roku odbyła się parafialna manifestacja wiary, kiedy to wędrowaliśmy ulicami naszej wsi Chojnik. Nabożeństwu przewodniczył nasz ksiądz proboszcz Krzysztof Mirek, który zainicjował Drogę Krzyżową w takiej formie, zaś rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej poprowadzili członkowie powstającej właśnie Akcji Katolickiej. Śpiew poprowadził nasz pan organista – pan Szymon Dynarowicz wraz z panią Bożeną Mikos. W Drodze Krzyżowej udział wzięli także lektorzy, ministranci, Służba Maryjna oraz licznie zgromadzeni wierni z naszej parafii. Nad bezpieczeństwem kroczących ulicami Chojnika parafian czuwali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojniku. Spod Krzyża Misyjnego przy naszym kościele parafialnym ruszyło kilkadziesiąt osób. To właśnie przy Krzyżu Misyjnym była pierwsza stacja Drogi Krzyżowej. Wielu wiernych niosło zapalone lampiony i świece. Na trasie Drogi Krzyżowej znajdowało się 6 przydrożnych krzyży i 2 kapliczki, które posłużyły nam za kolejne stacje. Brakujące krzyże wykonała i umieściła na trasie pani Aneta Gręda. Trasa nabożeństwa wiodła z kościoła przez centrum wsi w kierunku Zagumnia, później drogą w kierunku Lichwina, przez „Dzioły” i zakończyła się przy krzyżu na cmentarzu. Liczna obecność rozmodlonych parafian świadczy o tym, że w Bogu pokładamy całą nadzieję, tym bardziej, że to właśnie w tym dniu przypadła uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a papież Franciszek podczas nabożeństwa pokutnego dokonał Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy, a także świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Modlitwa jest naszą bronią i w tym trudnym czasie nie wolno nam ustawać w modlitwie. Nasza Droga Krzyżowa była okazją do rozważań na temat naszej wiary oraz całego życia. Modląc się wedle stacji Drogi Krzyżowej, upamiętniliśmy mękę Jezusa, którą Jezus musiał przeżyć w celu odkupienia ludzkości. Cały czas towarzyszył nam śpiew i modlitwy pomiędzy poszczególnymi stacjami a także pogoda w tym dniu okazała się nadzwyczaj sprzyjająca. Uczestnictwo w plenerowej Drodze Krzyżowej miało dla nas szczególne znaczenie i zamierzamy kontynuować modlitwę w tej formie co roku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za czynny udział w tym nabożeństwie.

Autor: Marta Nalepka-Solarz