ŚW. TRIDUUM PASCHALNE – 2025 r.

ŚW. TRIDUUM PASCHALNE
Święte Triduum Paschalne to najważniejszy czas w roku liturgicznym Kościoła katolickiego, obejmujący trzy dni upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, trwa przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania.
Triduum Paschalne to czas głębokiej refleksji i duchowego przeżycia, który ukazuje istotę chrześcijańskiej wiary – zbawczą ofiarę Chrystusa i Jego zwycięstwo nad śmiercią.
W Wielki Czwartek uczestniczyliśmy we Mszy Wieczerzy Pańskiej. Było to wzruszające doświadczenie – wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy – symbolicznego miejsca odosobnienia Jezusa przed Jego męką. Wieczorem modlitwę poprowadziła młodzież. Modlitwa ta była bogata w duchowe przemyślenia i starała się w obecności Boga odpowiedzieć młodemu człowiekowi na pytania, które nierzadko go nurtują.
Wielki Piątek był dla nas dniem wyciszenia i skupienia. Liturgia Męki Pańskiej, adoracja Krzyża i śpiew Męki Pańskiej, pozwoliły nam jeszcze głębiej zrozumieć ogrom miłości Boga do człowieka. Po liturgii adorowaliśmy Jezusa w Grobie Pańskim. Wartę przy Grobie Pańskim sprawowali jak co roku druhowie OSP Chojnik.
W Wielką Sobotę mogliśmy odwiedzić kościół, by adorować Najświętszy Sakrament, tym bardziej, iż trwa nowenna do Bożego Miłosierdzia. Wierni przynosili również pokarmy, które jak nakazuje tradycja, poświęcił ksiądz proboszcz. Wieczorem uczestniczyliśmy w najpiękniejszej liturgii całego roku – Wigilii Paschalnej. Zapalenie paschału, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, radosne “Alleluja!” – wszystko to niosło ogrom nadziei i radości. Chrystus zmartwychwstał!
Niedziela Zmartwychwstania rozpoczęła się uroczystą procesją rezurekcyjną. Zgromadziliśmy się w kościele już o godzinie 6 rano. Radość Zmartwychwstania była wyczuwalna w każdym śpiewie, modlitwie, spojrzeniu. Przez całe Triduum Paschalne śpiew ubogacał chór parafialny.
Wielki Tydzień to czas, który przypomina nam, że życie nie kończy się na cierpieniu i śmierci.Śmierć została pokonana. Jest nadzieja. Jest życie. Chrystus żyje – a z Nim i ja mogę zacząć wszystko od nowa.














